29 мај, 2011

The Byrds - Mr. Tambourine Man

Песму Mr. Tambourine Man је написао и компоновао Боб Дилан, а први пут је објављена на његовом албуму Bringing It All Back Home, марта 1965. године. Песма је настала током путовања Дилана са неколико пријатеља кроз САД, 1964. године, а завршена је између средине марта и краја априла те године у Њујорку. У тексту се човек из наслова позива да свира, а наратор ће га пратити. Дилан је навео да је на стварање песме утицао филм Ла Страда, Федерика Фелинија. Такође је испричао да је био инспирисан  фолк гитаристом Брусом Лангхорном : " Брус је свирао са мном на много раних снимака. Једном га је продуцент Том Вилсон замолио да свира даире. И он је свирао те џиновске даире. Биле су заиста велике. . . као точак. Свирао је и та слика њега како свира ми се урезала у сећање. " Било је спекулација да је песма о дрогама, али је Дилан негирао ове приче. Неки су тумачили песму као призивање музе и тражење инспирације, неки као одраз захтева публике на уметника, неки су у тексту пронашли религиозно значење... 

Tambourine = Даире
Ова песма је била први сингл америчког бенда из Лос Анђелоса, The Byrds и насловна нумера њиховог првог албума Mr. Tambourine Man из априла 1965. године. У њиховој верзији је само друга, од четири строфе, колико има верзија Боба Дилана. Ова песма, као и цео албум утицали су на стварање музичког правца фолк рок, под који спадају и много бендови са ових простора (YU група, Смак, Леб и сол, Бијело дугме...)


22 мај, 2011

Аница Добра - Свечане беле кошуље (Anica Dobra - Svečane bele košulje)

Песма за данас је Свечане беле кошуље из филма Дарка Бајића из 1992. године, Црни Бомбардер. Песму су написали Срђан Гојковић Гиле и Влада Дивљан.

Плакат за филм Црни бомбардер

Верзија коју пева Аница Добра објављена је на албуму са музиком из филма. Постоји и верзија коју пева Гиле на "живом" албуму Електричног оргазма из 1993. године, Балкан хорор рок II. Инструментална верзија (варијација) ове песме се такође појављује у филму, а на албуму са музиком из филма зове се Црне рупе.

"На брегу је кип,
у руци му мач
и чује се смех
и чује се плач.
И види се Беч
и види се Драч"


21 мај, 2011

Идоли - А кад те видим ја (Idoli - A kad te vidim ja)

О Идолима је раније писано овде.

Омот албума Шест дана јуна

Песма за данас је А кад те видим ја са албума на коме се налази музика из филма Шест дана јуна. Ово је у ствари је соло пројекат Владе Дивљана који је на инсистирање издавача објављен под именом Идоли. Снимак је из емисије Формула 1, 1985. године, настао је после распада групе, али се у њему појављују три члана Идола. Недостаје само Небојша Крстић зато што није учествовао у стварању овог албума.

18 мај, 2011

Пилоти - Спавају ли очи небеске (Piloti - Spavaju li oči nebeske)

Група Пилоти настала је од музичара из групе Како крајем 1980. године. Први албум објавили су 1981, а крајем 1982. године група се распала. Вођа, певач, гитариста и једини оригинални члан данас, Зоран Кики Лесендрић после две године обнавља рад групе и од тада њихова каријера иде узлазним током. Највећу популарност имали су у другој половини осамдесетих и првој половини деведесетих година двадесетог века. Објавили су седам студијских албума. Престали су са радом 1997. године, али Кики Лесендрић од 2009. године наступа као Кики Лесендрић и Пилоти.


Песма за данас је Спавају ли очи небеске, са албума Заборављени из 1993. године. Музику је компоновао Зоран Кики Лесендрић, а текст су написали Горан Бреговић и Марина Туцаковић. Песму је снимио и Здравко Чолић, 1990. године и објавио на албуму Да ти кажем шта ми је.

17 мај, 2011

Elmer Fudd - I've Been Working on the Railroad

I've Been Working on the Railroad је традиционална америчка песма која је први пут објављена у књизи песама Универзитета Принстон, Carmina Princetonia, 1894. године под називом Levee Song. Најстарији познати снимак је ове песме је објавила је група Sandhills Sixteen, 1927. године.

 Елмер Фад, 1951

Песму за данас пева Елмер Фад, у цртаном филму The Unruly Hare, тридесетом о Душку Дугоушку из 1945. године. Лик из кога је настао Елмер се први пут појавио 1937, године, а сам Елмер, како га знамо, три године касније. Један је од најпознатијих ликова Loony Toons-a и највећи непријатељ Душка Дугоушка. Глас му је у овом цртаном филму и уопште у периоду од 1940. до 1958. године позајмљивао глумац Артур Брајан.

15 мај, 2011

Негатив - Облаци (Negativ - Oblaci)

Негатив је српска рок група основана 1999. године. Себе виде као један од утицајних рок бендова млађе генерације у региону, јединствени спој енергичне свирке и нежног женског вокала, како пише на званичном сајту. Последњи албум издали су 2009. године, на жалост за City records.


Песма за данас, Облаци, је са њиховог првог албума, објављеног децембра 1999. године

14 мај, 2011

Галија - Зебре и бизони (Galija - Zebre i bizoni)

Ненад Милосављевић - Неша Галија, оснивач и вођа групе Галија, окупио је, 1976. године, рок групу за учешће у позоришној представи Трећа половина. Договор о оснивању групе постигнут је у нишкој кафани Галија познатој по томе што су се у њој окупљали уметници и боеми града Ниша, по којој је група и добила име. Први албум објавили су 1979. године.

Песма за данас је Зебре и бизони, са албума Далеко је сунце из 1988. године. Овај албум је први део њихове трилогије коју је осмислио Радоман Кањевац. У оригиналу је требало да се зове Бриони, али пошто је задирала у енигму Тито, име је промењено, а ово је једина песма чији текст није штампан на омоту плоче. Тадашњи директор ПГП РТБ Станко Терзић, није хтео да објави албум са том песмом. Кањевац је отишао код нашег угледног композитора Зорана Христића, који је у то време био главни музички уредник Радио Београда. Христић је преслушао песму, окренуо телефоном Терзића и питао зашто неће да објавипесму? Терзић је рекао „Зато што ви са радија, ако је објавимо, нећете хтети да је емитујете!“. „Ко то каже? Само ви то објавите и ми ћемо то да емитујемо“. Тако је Терзић коначно пристао да се та песма нађе на албуму. Међутим, пошто је омот већ био отишао у штампу плоча је објављена без текста те песме на омоту (*извор). Песму, са Нешом Галијом пева Жан Жак Роскам, белгијанац, пореклом из Заира који је био гитариста групе Галија од 1986. до 1991. године.

13 мај, 2011

The Troggs - Wild Thing

Група The Troggs је основана 1964. године у граду Андовер у јужној Енглеској и првобитно су се звали The Troglodytes. Убрзо их је уочио Лери Пејџ, менаџер групе The Kinks и потписао уговор са њима. Прву сингл плочу објавили су 1965. године, а у периоду од 1966. до 1968. године имали су серију великих хитова. Након тога, 1969. године, бенд се распао, да би се поново окупили крајем исте године. Нису више поновили успех из друге половине шездесетих година двадесетог века, али и данас постоје. Следећи концерт је у јуну ове године, у Енглеској. Извршили су велики утицај на светску музичку сцену и музичаре као што су Iggy Pop и Ramones и били су инспирација правцима "гаражни рок" и "панк рок". Више о њима на званичном сајту.

The Troggs

Песму Wild Thing је написао музичар, композитор и текстописац (и стриц Анђелине Џоли) Чип Тејлор. Амерички бенд The Wild Ones је ову песму снимио и објавио 1965. године, али је песма постала популарна следеће, 1966. године у верзији групе The Troggs. Снимили су је и изводили многи (Џими Хендрикс, Принц, Брус Спрингстин...), коришћена је на телевизији (Мапет шоу) и у филмовима.  Песма за данас је верзија групе The Troggs. Њихов менаџер Лери Пејџ је у Њујорку чуо демо ове песме и хтео је да она буде Б страна другог сингла групе The Troggs. али су чланови групе хтели да то буде "ударна нумера". И била је. Постала је песма број 1 на топ листама у Америци и песма број 2 на топ листама у Великој Британији. Занимљиво је како је песма снимљена: The Larry Page Orchestra је имао заказан термин у студију, а члановима групе The Troggs је речено да чекају у комбију испред студија и да ће за снимање имати време које преостане. Добили су 45 минута да унесу и поставе своју опрему, сниме песме и размонтирају и однесу опрему. Снимили су два велика хита Wild Thing и With A Girl Like You из два пута, за 10 минута.


12 мај, 2011

Deep Purple - Mistreated

О групи Deep Purple је писано овде.

Песму Mistreated су написали Ричи Блекмур и Дејвид Ковердејл. Снимљена је, као и остале песме на албуму Burn, у Монтреалу, новембра 1973, а албум је изашао 1974. године.

Burn, фебруар 1974. године

Музику за Mistreated је Блекмор написао неколико година раније, али је ипак није снимио. Када је почео рад на албуму Burn, Ковердејл је написао текст. То је једина песма на овом албуму коју пева потпуно сам. О снимању је рекао:

"Снимали смо од 23:00 до 07:30 ујутру. Први снимак је звучао грозно. Било је тако лоше да сам само сео и плакао, јер сам желео да буде добро. Следеће ноћи снимали смо поново и успео сам. Јако сам се трудио, јер сам знао да је од суштинске важности да се добије снажан емотивни квалитет који песми треба. Оно што сам желео је да неко ко слуша песму помисли: „знам о чему он говори“ и осети... Разлог што се нисам одмах успео је једноставно у томе што сам се превише трудио."

Након што се група распала 1976. године, Дејвид Ковердејл је наставио да изводи песму са својом групом Whitesnake, а Ричи Блекмур са својом групом Rainbow.

11 мај, 2011

Joëlle Ursull - White and black blues

Песма за данас White and Black Blues представљала је Француску на такмичењу за Песму Евровизије у Загребу 1990. године. Музику је компоновао Жорж Оугиер де Моусак, а текст написао Серж Геинсбур. Текст говори потреби да се превазиђу предрасуде о боји коже. Оригинално песма је имала другачији текст и назив Black Lolita Blues. Певачица Жоел Урсул се није сложила са овим текстом и називом, јер га је сматрала неприкладним, тако да је текст преправљен, а песма је добила нови назив. Песма је била другопласирана, са само 17 поена мање од победничке, имала је велику популарност у Француској и била један од летњих хитова.

 Жоел Урсул у Загребу 1990. године

10 мај, 2011

Over The Rainbow (3x)

Over The Rainbow је песма из филма Чаробњак из Оза (1939). Песму у филму пева Џуди Гарланд као Дороти у сцени пошто јој тетка каже да нађе нако место на коме неће упадати у невоље. Музику је компоновао Харолд Арлен, текст написао Е. Ј. Харбург, а песму . Људи из МГМ-а су хтели да обришу песму из филма зато што су сматрали да песма успорава филм и да звучи као нешто што би требало да пева неко старији, али је ипак остала у филму, на инсистирање Артура Фрида, једног од продуцената и Роџера Еденса, учитеља певања и ментора Џуди Гарланд. Песма је добила Оскара за најбољу филмску песму 1940. године.

Џуди Гарланд је песму Over The Rainbow снимила 1938. године и она је 1939. објављена као сингл, а 1940. године је објављена на албуму Чаробњак из Оза, иако то није верзија која се појављује у филму. "Права" филмска верзија објављена је 1956. године, што се поклапа са ТВ премијером филма.

Оригинална верзија из филма:


Верзију на српском језику, Изнад дуге снимила је Беби Дол 1991. године. Текст је написао Владимир Алексић. Песма је објављена на албуму  / пројекту С оне стране дуге и на њеном другом студијском албуму Ритам срца, 1995. године, као поклон песма.


Музичар са Хаваја Израел Камакавиво'оле снимио је своју верзију песме на инструменту укулеле. У његовој верзији песма је спојена са песмом What a Wonderful World и и објављена је на албуму Facing Future, 1993. године. Обе песме се, одвојене, налазе и на компилацији Over The Rainbow, која је објављена 2011. године, на којој се налазе његови највећи хитови.

08 мај, 2011

Лет 3 - Жену варам (Let 3 - Ženu varam)

О групи Лет 3 је већ писано овде. Њихов званични сајт је у припреми.

Лет 3

Песма за данас је Жену варам, са њиховог шестог албума Једина, који је објављен 2000. године. Аутор текста је Никола Мартиновић Моро, ако је веровати најавама песме на неким концертима - деда Дамира Мартиновића Мрлета, који је дедин текст нашао на тавану. У споту је коришћен едукативни материјал за официре и подофицире ЈНА.

06 мај, 2011

ЕКВ - Први и последњи дан (EKV - Prvi i poslednji dan)

Екатарина Велика је била рок група из Београда и једна од најуспешнијих и најутицајнијих група на простору бивше Југославије. Срж бенда чинили су гитариста и певач Милан Младеновић, клавијатуристкиња Mаргита Стефановић и басиста Бојан Печар. Првобитно име Катарина Друга групи је дао гитариста Драгомир Гаги Михајловић. Назив потиче од имена Михаиловићеве неузвраћене љубави, девојке Катарине. Када је Михајловић избачен из бенда. Како је он тврдио да има ауторска права на име Катарина II, остали чланови су морали да одаберу нови назив. и одабрали су ново име, другачије али препознатљиво - Екатарина Велика, касније скраћено на ЕКВ. Екатарина Велика је међу најутицајнијим, ако не и најутицајнији бенд на простору бивше Југославије, а такође се сматра и једним од најважнијих бендова на југословенској рок сцени уопште. Током свог постојања објавили су седам студијских и један "живи" албум. Милан Младеновић је умро у Београду, 5. новембра 1994. године. Његовом смрћу, Екатарина Велика је престала да постоји. Бојан Печар умро је у Лондону, 1998, а Маргита Стефановић 2002. године у Београду. Више о њима овде и овде.


Омот албума Љубав

Песма за данас је Први и последњи дан, Б2 са њиховог четвртог студијског албума Љубав из 1987. године, који многи сматрају једним од њихових најбољих албума. Песма је објављена и као промо сингл са песмом Земља. Аутори текста су Милан Младеновић и Маргита Стефановић, а музике ЕКВ. 

05 мај, 2011

ВИС Силуете - Ухвати ветар (VIS Siluete - Uhvati vetar)

ВИС Силуете су један од првих београдских рокенрол састава и заузимају истакнуто место у историји рокенрола у Југославији. Oсновани су 20. октобра 1961. године у Београду, после гледања филма Весели клуб младих у коме се појављују Клиф Ричард и група The Shadows. Управо због ове групе, по идеји гитаристе Бранка Глушчевића узели су име Силуете. Својим изгледом, нарочито са дугим косама, шокирали ондашњу јавност. Имали су репутацију скандал групе - на њиховим концертима ломиле су се гитаре и флаша на бини, било је скидања пред публиком и туче са слушаоцима... Певач, вођа бенда и једини стални члан Зоран Мишчевић био је једна од првих мега звезда. Обожаваљке су га јуриле на концертима - игранкама и по улицама у градовима широм Југославије само до би се дочепале неколико власи његове дуге плаве косе. Нису снимили много плоча и, нажалост, никада нису упели да пренесу свој "живи" звук у студио, и да звуче као на живим наступима. Кроз групу су прошли многи, касније, познати музичари - Зоран Симјановић, Драги Јелић, Владимир Фурдуј, Раша Ђелмаш, Никола Чутурило Чутура... У јесен 1986. године, после дуге болести, умро је клавијатуриста Љуба Ђорђевић, а певач Зоран Мишчевић је наставио, са мање жара, све до смрти 4. априла 1995. године. Више о њима овде и овде.

ВИС Силуете

Песма за данас је Ухвати ветар коју су Силуете снимиле и објавиле 1966. године. Оригинал Catch the Wind је написао и објавио Донован, 1965. године. Текст за верзију Силуета написао је Миомир Петровић Крака, тадашњи гитариста бенда. Ухвати ветар није само преведена верзија Донованове песме, већ се може посматрати као песма која је инспирисана Доновановом и користи његову основну тему. Њихову верзију је 1989. године обрадио Јура Стублић и објавио на албуму Земља среће, мада је ту као аутор текста, погрешно, потписан Зоран Мишчевић.

04 мај, 2011

Negrocan - Cada vez que te veo

Negrocan је мултиетничка група коју је основао басиста из Уругваја Андрес Лафоне 1991. године у Лондону. Објавили су два или три албума, и неколико синглова. Њихова последња дискографска активност коју сам успео да нађем била је 2004. године. На интернету је врло мало података о овој групи. Нешто више овде и овде.


Песма за данас је Cada vez que te veo (Сваки пут када те видим). Написали су је Андрес Лафоне и Лилиана Чачиан, певачица групе. Објављена је 1996. године као сингл и као Flute Mix на њиховом првом албум Мedia Mundo. До сада је урађено бар 25 ремикса ове песме, а по house ремиксу је и стекла популарност. Ово је оригинална (најбоља) верзија:

02 мај, 2011

Sam Cooke - Wonderful World

Самјуел Сем Кук (22. јануар 1931 - децембар 11, 1964) је амерички госпел, ритам и блуз, соул и поп певач и текстописац. Један је од пионира соул музике, а због својих ненадмашних вокалних способности и утицаја на савремени свет музике познат је као краљ соула. Захваљујући његовом раду отворен је пут за музичаре као што су Арета Френклин, Стиви Вондер, Марвин Геј, Отис Рединг и Џејмс Браун. Кук је био међу првим црним музичарима који је обратио пажњу и на пословну страну своје музичке каријере - основао је издавачку кућу. Такође је активно учествовао у америчком покрету за грађанска права. Децембра 1964. године убијен је у мотелу Хациенда у Лос Анђелесу, а околности његове смрти су и даље под знаком питања. Више о њему овде.


Сем Кук


Песма за данас је Wonderful World. Написали су је Сем Кук, Херб Алперт и Лу Адлер 1958. године. Снимљена је 1959, а објављена као сингл плоча 1960. и  исте године на албуму The Wonderful World of Sam Cooke. Песму је потписана псеудонимом Барбара Кемпбел, а она је у ствари била Семова девојка из средње школе.

01 мај, 2011

Ева Браун - Одведи ме из овог града (Eva Braun - Odvedi me iz ovog grada)

Ева Браун је група из Бечеја коју су 1989/1990. године основали Горан Васовић и Петар Долинка. Име бенда jе предложио Васовић након гледања биографског филма о Адолфу Хитлеру. Било је необично и провокативно, тако да су га остали чланови бенда одмах прихватили. Први албум објавили су 1992. године. У наредне четири године постали су веома популарни, али атмосфера у бенду је постала веома лоша, тако да се 1996. године бенд практично распао. Ипак Горан Васовић је успео да окупи нове музичаре и настави рад. До 2001. године када је бенд замрзао рад, објавили су два албума за домаће и албум Nowhere Land, за америчко тржиште 1999. године, под именом Viva Braun. Бенд се поново активирао 2007. године, у оригиналној постави, а 2009. су започели рад на новом албуму, који још увек траје, али су до сада објавили две песме.

Ева Браун

Песму Одведи ме из овог града група Ева Браун је први пут снимила 1993. године за албум Unplugged, а песма за данас је верзија песме са албума Heart Core. У овој верзији гостује Сергеј Трифуновић, а коришћени су делови песме Wild Night Ван Морисона. Музику и текст је написао Јура Стублић и објављена је на првом албуму групе Филм - Ново! Ново! Ново! Још јучер само на филму, а сада и у вашој глави, 1981. године