30 април, 2011

Рамбо Амадеус - Фала ти мајко (Rambo Amadeus - Fala ti majko)

Антоније Пушић је рођен 1963. године у Котору, СФРЈ. Био је вишеструки вицепрвак Југославије у једриличарству. Почетком осамдесетих година двадесетог века свирао је са групом Егзодус по хотелима (између осталих и у хотелу Бристол у Сарајеву поводом отварања Зимских Олимпијских игара, 1984. године) и тако "пекао занат". У Београдском СКЦ-у је 1985. године направио концерт конкретне музике, концерт за 28 усисивача. Себи је 1987. године дао псеудоним Рамбо Амадеус под којим је објавио петнаестак албума и прегршт примењене музике. Музику са првог албума, из 1988. године, описао је као турбо фолк. Назив су касније преузели "ствараоци" новокомпоноване народне музике, и термин је добио сасвим ново значење тококм деведесетих година двадесетог века. Његове песме комбинују сатиричне текстове о природи обичног човека и бесмислености локалне политике, а користи и мешавину музичких стилова. Један од његових многобројних псеудонима је и Рамбо Амадеус Свјетски Мега Цар (РАСМЦ), док се на почетку каријере представљао и као Нагиб Фазлић Нагон, рудар који је снимио плочу. Познат и као „шармантни краљ шаљивог попа“, на концертима никад не репродукује дословно студијске верзије песама, већ импровизује, обилато користећи хумор у циљу истраживања људске глупости. Живи, ради, експериментише и филозофира у Београду. Свира свуда где га зову. Његов рад можете пратити на званичном сајту и званичном YouTube каналу.

Рамбо Амадеус, 2009.

Песма за данас је Фала ти мајко, познатија као Жене, са његовог првог албума О туго јесења из 1988. године. Текст је написао и музику уклопио Рамбо Амадеус.

"Кад би све жене на свијету, вољеле само мене на свијету..."

29 април, 2011

Кербер - Играј сад (Kerber - Igraj sad)

Кербер је српска и југословенска група из Ниша. Бенд раније познат као Топ 1981. године мења име у Кербер, по митском троглавом псу, чувару улаза у Хад. Основу групе чинили су Горан Шепа Гале (вокал), Томислав Николић Томица (гитара) и Бранислав Божиновић Бане (клавијатуре). У мају 1983, Кербер је освојио прво место на Омладинском фестивалу у Суботици што им је омогућило да, исте године, објаве први албум који је веома добро прихваћен код публике. Наредним албумима наставили су успешну каријеру, нарочито током осамдесетих и почетком деведесетих година двадесетог века. После албума Запис (1996.) и Unplugged (1999.) бенд је постао неактиван. Оригинална тројка се поново окупила 2006. године, а 2010. су најавили објављивање новог албума. Дешавања везана за кербер можете пратити на њиховој ФБ страници.
Поново окупљени Кербер, 2009. године

Песма за данас је Играј сад, Б1 са њиховог петог албума, Пета страна света, објављеног 1990. године. Музику је компоновао Драган Илић, клавијатуриста Генерације 5, а текст написао Душко Арсенијевић.


28 април, 2011

Whitesnake - Fool for Your Loving (2х)

Whitesnake је Енглеска рок / хард рок група коју је, 1977. године основао бивши певач групе Deep Purple, Дејвид Кавердејл. Велики број музичара је прошао кроз бенд, а скоро комплетна постава се мењала на сваке 2-3 године, док је једини стални члан Кавердејл. Име Whitesnake (бела змија) потиче од албино питона кога је Кавердејл имао док је још радио са групом Deep Purple. Од самог почетка бенд је био веома популаран у Европи, док Америку "освајају" 1987. године. Током деведесетих се није много тога дешавало да би крајем те деценије бенд престао са радом. Дејвид Кавердејл је поново покренуо бенд 2003. године због јубиларне турнеје поводом 25 година рада. До данас су објавили 11 студијских и пет албума уживо. Тренутно су на турнеји, а у Београдској арени наступиће 1. јула. Више о њима на званичном сајту.

 

Песма за данас је Fool for Your Loving. Песму су написали Дејвид Кавердејл, Берни Мардсен и Мики Муди. Песма је инспирисана распадом првог Кавердејловог брака. Како је сам рекао "можете погледати мој први брак и видети Fool for Your Loving... песмe о везама која су биле веома позитивне али су се развиле у нешто не-позитивно". Објављена је на албуму Ready an' Willing 1980. године и први је хит групе Whitesnake. Друга верзија је снимљена 1989. године и објављена је на албуму Slip of the Tongue. На топ листама у Америци прошла је много боље од прве верзије, за разлику од топ листа у Великој Британији. Дејвид Кавердејл је рекао да више воли "оригиналну верзију. 

Верзија из 1980. године:


и верзија из 1989 године:

26 април, 2011

ВИС Идоли - Америка (VIS Idoli - Amerika)

Идоли (или ВИС (Вокално Инструментални Састав) Идоли) су били српска и југословенска група из Београда. Званично су настали 1. марта 1980. године када су одржали прву пробу. У групи су се нашли другови из основне школе Влада Дивљјан (гитара), Зденко Колар (бас) и бубњар Божа Јовановић и Дивљанови пријатељи из гимназије Срђан Шапер (синтисајзер) и Небојша Крстић (удараљке). Уз Дивљана, Шапер и Крстић су били задужени за компоновање и вокале. Први сингл објављују 1980. године, а први албум, мини ЛП, ВИС Идоли, 1981. године. По избору критике часописа "Џубокс", били су проглашени за групу 1982. године. После концерта у Љубљани, крајем марта 1984. године, распламсала су се узајамна незадовољства која су дуго тињала и група престаје са радом. Последњи запис под именом Идоли - албум са музиком из филма "Шест дана јуна" у ствари је соло пројекат Владе Дивљана који је на инсистирање издавача објављен под именом Идоли. Леп преглед њихове кратке, али изузетно значајне каријере можете прочитати овде и овде.

Идоли

Песма за данас је Америка. Објављена је на албуму Пакет аранжман, на коме су Идоли учествовали са групама Електрични оргазам и Шарло акробата. Песму су написали Влада Дивљан и Зденко Колар. У филму Црни бомбардер инспектор Бешевић, кога глуми Петар Божовић слуша ову песму на вокмену пре него што ће рећи чувену реплику "...то су опасне идеје, то је опасна музика, то су опасне фреквенције...". Ову сцену можете погледати овде.

А ја кажем а,
а где је Америка

Ко преброји колико пута се реч "Америка" понавља у овој песми нека јави.

25 април, 2011

The Rolling Stones - (I Can't Get No) Satisfaction

The Rolling Stones, Ролингстонси или само Стонси (енгл. rolling stone - камен који се котрља, онај који није у стању да се дуже време задржи на једном послу или на истом месту, онај кога "не држи место", луталица, тумарало) су британска рок група која је постала позната током шездесетих година 20. века. Бенд је настао 1962. када су бивши школски другови Мик Џегер и Кит Ричардс упознали Брајана Џонса, који је дао име групи по песми Мадија Вотерса - Rollin' Stone (фраза "a rolling stone gathers no moss" - на камену који се котрља не хвата се маховина). До сада су снимили 29 студијских албума, 107 синглова, 10 албума уживо, 31 компилацијски албум, 3 ЕП-а и 16 видео албума. Више о њима на званичном сајту.

Лого који је 1970. године дизајнирао Џон Пеш.
Инспирацију је добио после првог састанка са Миком Џегером. Познат је као Tongue and Lip Design и представља Микова велика уста и "побуњенички језик". Лого је плаћен 50 фунти, а пошто се Стонсима много допао частили су га са још 200. Музеј Викторије и Алберта је 2008. године је купио оригинални цртеж овог логоа за нешто више од 50 000 фунти.

Песма за данас је (I Can't Get No) Satisfaction коју многи сматрају најбољом песмом Ролингстоунса и химном рокенрола. Песма је снимљена у мају 1965. године и објављена месец дана касније као сингл у Америци и у јулу, као песма Б1 на њиховом четвртом албуму за америчко тржиште Out of Our Heads. У Европи, односно Великој Британији је објављена у августу исте године. Музику је компоновао Кит Ричардс, а текст (осим стиха "Can't get no satisfaction") Мик Џегер.

Чувени риф

Једне ноћи Кит Ричардс се пробудио у својој хотелској соби са гитарским рифом и речима "Can't get no satisfaction" у глави. Снимио је то на касетофон и наставио да спава. Касније је садржај траке описао као "2 минута задовољства (satisfaction) и 40 минута  хркања". Џегер је испричао да му је песма звучала као фолк песма када су почели да раде на њој и да се Ричардсу није допадала, као и да није желео да је објави као сингл јер је сматрао да неће проћи добро. Бринуло га је и то што риф подсећа на риф у песми "Dancing in the Street" групе Martha and the Vandellas. Кит Ричардс је велики обожавајац Чака Берија који у својој песми из 1955. године 30 Days има стих "If I don't get no satisfaction from the judge", па је могуће да је тако стих "дошао" у Ричардсову главу. Иначе фраза "I Can't Get No Satisfaction је граматички нeправилна и у ствари значи супротно - "I Can Get Satisfaction".

24 април, 2011

Дивље јагоде - Мотори (Divlje jagode - Motori)

Дивље јагоде су једна од најпопуларнијих југословенских хард-рок група и пионири хеви-метал правца на овим просторима. Групу је основао гитариста Сеад Зеле Липовача са неколико пријатеља у мају 1977. године.

Омот албума Мотори (Наско Будимлић, Ален Исламовић и Сеад Зеле Липовача)

Песма за данас је Мотори, са истоименог, трећег студијског албума, који је објављен 1982. године. Почетни тираж био је 50 000, али је на крају албум продат у 400 000 и био је проглашен за албум године. Музику је компоновао Сеад Зеле Липовача, а текст је написао Ален Исламовић, који је био басиста (1980 - 1986) и певач (1982 - 1986) групе.

22 април, 2011

Edvard Grieg - In the Hall of the Mountain King

Пер Гинт је свита коју је компоновао норвешки романтичарски композитор и пијаниста Едвард Григ (1843 - 1907) по тексту норвешког драмског писца Хенрика Ибзена (1828 - 1906). Григ је компоновање започео у лето 1874, а свита је премијерно изведена у Ослу 24. фебруара 1876. године. Више о стварању ове свите и сарадњи Грига и Ибзена можете прочитати овде.

In the Hall of the Mountain King, односно У дворани (палати) горског  (планинског) краља или у оригиналу I Dovregubbens hall, је један став свите Пер Гинт о коме је Григ написао: "За Дворану (палату) горског (планинског) краља сам компоновао нешто што не могу да поднесем да чујем. Нешто што тако смрди на крављу балегу, Норвешки национализам и самодовољност. Али, такође очекујем да иронија буде препознатљива."



Најпрепознатљивији део овог става

Oву композицију су обрадили многи модерни бендови као што су Big Brother and the Holding Company (пратећи бенд Џенис Џоплин), The Who, Electric Light Orchestra, Erasure, Rainbow, Apocalyptica... Али песма за данас је у извођењу Немачког филмског оркестра Бабелсберг (Deutsches Filmorchester Babelsberg), диригент је Скот Лавтон.

21 април, 2011

С времена на време - Сунчана страна улице ( S vremena na vreme - Sunčana strana ulice)

С времена на време је српска и југословенска група коју су 1972. године формирали браћа Миомир Ђукић Мики и Војислав Ђукић Коки, Асим Сарван и Љубомир Нинковић Љуба. Они су утемељивачи и предводници београдске акустичарске сцене. На предлог њиховог пријатеља, инжењер звука Бобана Петровића бенд изабрао име С времена на време зато што су се окупљали и свирали с времена на време. У почетку су углавном писали музику за позоришне представе. Први сингл, објавили су 1973. године, а први албум назван именом бенда 1975. Компилација синглова Мој свет објављена 1978. године. У марту 1979. године објављују албум Павиљон Г на коме се окрећу електронском звуку. Након што је албум објављен бенд престаје са радом. Поново су се окупили 1983. године због снимања филма Нешто између где су глумили кафански бенд. Асим Сарван и Љуба Нинковић су 1990. године поново снимили неке од најпопуларнијих песама групе и објавили албум Највећи хитови групе С времена на време, а 1993. године цео бенд се поново окупио. Одржали су велики концерт у Сава центру, две године касније објавили су албум После краја, а 1997. године Unplugged. После тога поново су престали са радом, али се, с времена на време, и даље окупљају и свирају.

С времена на време

Песму за данас Сунчана страна улице написао је Миомир Ђукић Мики, док је био у групи Пупољци. Група С времена на време је песму снимила и објавила као своју прву сингл плочу 1973. године. Ово је верзија са концерта у Сава центру, 1993. године.

19 април, 2011

The Police - Roxanne

Roxanne је песма британског бенда The Police, објављена у 1978. године, као сингл и на њиховом првом албуму Outlandos d'Amour.


Песму је, из угла човека који се заљубљује у проститутку, написао певач групе, Стинг, инспирисан проституткама које је видео у близини хотела у коме је група била смештена, у Паризу, октобра 1977. године. Стинг је песму назвао по лику Роксане из представе Сирано де Бержерак, чији је плакат висио на зиду поменутог хотела у Паризу.
 

18 април, 2011

Patti Smith Group - Because the night

Песма за данас је Because the night у извоћењу Пети Смит из 1978. године. Брус Спрингстин је радио на свом четвртом студијском албуму и снимио је музику, којом није баш био задовољан. Дао ју је Пети Смит, која је снимала у комшилуку. Она је написала речи, снимила песму и објавила је на албуму Easter, 1978. године.

Брус Спрингстин, рођен 1949. године је амерички певач, текстописац и гитариста. На њега су утицали фолк, блуз и кантри музика, али највише рокенрол. Више о њему овде.

Пети Смит, рођена 1946. године је америчка певачица, текстописац, песникиња и визуелна уметница, која је постала веома утицајан део рок панк покрета у Њујорку. Зову је кума панка, а њен рад је спој рока и поезије. Више о њој овде

17 април, 2011

Deep Purple - Smoke On The Water

Deep Purple је енглески рок бенд формиран у Хертфорду 1968. године. Многи их сматрају хард рок и хеви метал групом, али чланови бенда кажу да се њихова музика не може сврстати ни у један музички жанр. До сада су објавили 18 студијских, 34 концертна албума, 22 компилације, 15 видео снимака и много синглова. Много музичара је прошло кроз бенд, бивши чланови формирали су неколико добрих група (White snake, Rainbow) и свакако су извршили огроман утицај на светску музичку сцену. Једно време су били у Гинисовој књизи рекорда као најгласнија поп група. Више о њима на званичном сајту.

 
Чувени гитарски риф Smoke on the water

У децембру 1971. године група Deep Purple је дошла у Швајцарски град Монтре да сними песме за нови албум. Имали су мобилни студио за снимање изнајмљен од групе The Rolling Stones (у песми - the rolling truck stones thing) и само им је требао простор. Одлучили су се за зграду у склопу Монтре казина.

We all came out to Мontreux
On the lake Geneva shoreline
To make records with a mobile...

Уочи самог снимања Френк Запа је имао концерт у казину. Током концерта неко из публике је пуцао сигналним пиштољем у плафон. Пожар који је избио уништио је читав комплекс казина, заједно са опремом Запиног бенда The Mothers of Invention.

...Frank Zappa and the Mothers
Were at the best place around
But some stupid with a flare gun
Burned the place to the ground...

Дим из запаљеног казина ширио се Женевским језером чланови групе посматрали су из свог хотела са друге стране језера. Клод Нобс (у песми - Фанки Клод), оснивач Монтре Џез Фестивала је помагао људима да се спасу из запаљене сале.

...They burned down the gambling house
It died with an awful sound
Funky Claude was running in and out
Pulling kids out the ground...

Остали су са скупим мобилним студијом и без простора за снимање. Уз помоћ Клода Нобса успели су да пронађу позориште The Pavilion, али су се комшије жалиле на буку тако да нису успели да сниме много тога, само музику за једну песму, са радним насловом Title No. 1, пре него што им је локална полиција забранила рад.

...When it all was over
We had to find another place
But Swiss time was running out
It seemed that we would lose the race...

На крају су послескоро недељу дана изнајмили скоро празан Монтре Гранд хотел и у њему снимили већину песама за оно што ће постати њихов највећи комерцијални успех - албум Machine head.

...We ended up at the Grand hotel
It was empty cold and bare...

Једина песма на албуму за коју су само вокали снимљени у Гранд хотелу, је Title No. 1 за коју је музика снимљена у позоришту, односно Smoke on the water како ју је назвао басиста групе Роџер Гловер.

...No matter what we get out of this
I know well never forget
Smoke on the water, fire in the sky


Оригинални дим на води, фотографија запаљеног казина

Песму потписују сви чланови бенда. Била је песма Б1 на албуму Machine head, 1972. године, а као сингл је објављена у мају 1973. године. Песма за данас је Smoke on the water.


"тан - тан - тан, тан - тан - та - нан, тан - тан - тан, тан - та - нан"

16 април, 2011

The Hollies - He Ain't Heavy, He's My Brother

Реченица He's not heavy, he's my brother (Није тежак, он је мој брат) се појављује у књизи Џејмса Велса - Исусове параболе, 1884. године. Ралф Валдо Трин је 1919. објавио анегдоту о девојчици из Шкотске која је носила млађег, али по величини скоро истог дечака. Када су је питали зар јој није тешко да га носи одговорила је He's na heavy. He's mi brither. Причу исте тематике, али са два дечака у "главним улогама" под насловом He Ain't Heavy, He's My Brother објавио је Роу Фулкерсон 1924. године у Киванс магазину. У децембру 1941. године у магазину Louis Allis Messenger објављен је цртеж Вана Б. Хупера на коме је приказан дечак који носи млађег дечака на леђима, а испод је писало He ain't heavy Mister - he's m' brother! Католички свештеник из САД, Едвард Фланаган,  који је 1917. године основао сиротиште за дечачке (од 1984. и за девојчице) - Дечачки град, који и центар за проблематичну младеж видео је овај цртеж и закључио да одлично представља оно што се ради у његовом сиротишту. 1943. године је добио дозволу да поново одштампа цртеж са мало промењеним текстом He ain't heavy, Father . . . he's m' brother и то је постао мото "Дечачког града". Филм Boys Town о овим сиротишту, у којем Спенсер Трејси и Мики Руни играју главне улоге, инспирација за песму He Ain't Heavy... He's My Brother. Написали су је 1969. године Боби Скот (музика) и Боб Расел (текст), коме је ово последњи хит који је написао пре смрти наредне године. Њих двојица су се срели само три пута, али су успели да направе хит који траје и данас. Песму је прво снимио и објавио Кели Гордон, а у септембру 1969. године и група. Нил Дајмонд је песму снимио у исто време, али ју је објавио око годину дана касније, што је вероватно утицало на то да његова верзија буде тек на двадесетом месту топ листе, за разлику од верзије групе The Hollies која је била на трећем.


The Hollies су енглеска поп и рок група, основана у Манчестеру почетком шездесетих година двадесетог века. Били су једна од водећих британских група шездесетих и седамдесетих и један од првих великих бендова који су наступали у бившој Југославији. Једна су од ретких британских група из раних шездесетих која, без прекида, и даље снима и наступа. Више о њима на званичном сајту


Песма за данас је њихова верзија He Ain't Heavy... He's My Brother. Пронашао ју је гитариста бенда Тони Хикс преслушавајући демо снимке у издавачкој кући. Одабрао је ову песму јер му је звучала добро, али по његовим речима није било неког великог узбуђења око ње. Једноставно су јој дали шансу и снимили њихов највећи хит. Клавир је свирао млади, тада студијски музичар, Елтон Џон.

14 април, 2011

Дадо Топић - Флојд (Dado Topić - Floyd)

Национална класа (пун назив: Национална класа до 785 ccm) је српски и југословенски филм снимљен 1979. године у режији Горана Марковића, који је написао и сценарио. Главну улогу, Флојда, у филму тумачи Драган Николић. Музичко издање, са девет песама из филма изашло је 1979. године, и најављује сам филм. Музику је компоновао Зоран Симјановић, текстове је написала Марина Туцаковић

Плакат за филм Национална класа

Песма за данас је Флојд, А1 са овог албума. Пева је Адолф "Дадо" Топић, хрватски и југословенски музичар, рођен 1949. године. Музиком је почео да се бави још у средњој школи, био је певач група Динамити, Корни групе, Тајм, Смак, крајем седамдесетих година двадесетог века почиње успешну соло каријеру која траје и данас.

"Флојд, Флојд, Флојд, Флојд, Флојд..."

13 април, 2011

Бијело дугме - Деде бона, сјети се, дe, тако ти свега (Bijelo dugme - Dede bona, sjeti se, de, tako ti svega)

Бијело дугме, најпознатија југословенска рок група, основана у Сарајеву 1974. године. Вођа и гитариста био је Горан Бреговић. Објавили су петнаест сингл плоча, девет студијских и три концертна албума до распада 1991. године. Велику опроштајну турнеју имали су 2005. године. Више о њима овде.
Песма за данас је Деде бона, сјети се, дe, тако ти свега. Музику и текст написао је Горан Бреговић. Песма је објављена на албуму Ето! Баш хоћу!, 1976. године, а 1979. године концертна верзија ове песме објављена је као Б страна сингл плоче Битанга и принцеза.

12 април, 2011

Black - Everything's coming up roses

Black је у почетку био британски трио, који је почео са радом почетком осамдесетих година двадесетог века. Ускоро се све свело на Колина Вернкомба који је наставио да ради сам под именом групе, а данас је то његово уметничко име. Његова, вероватно, најпознатија песма је Wonderful Life. Више о на званичном сајту и сајту обожавалаца

Омот сингла  Everything's coming up roses

Песма за данас је Everything's coming up roses сингл из 1986. године, такође објављена и на деби албуму Wonderful Life наредне, 1987. године. Музику и текст написао је Колин Вернкомб. Наслов песме је амерички идиом и значи све ће бити у реду.

11 април, 2011

AC/DC - You shook me all night long

АС/DC је рок група коју су у Сиднеју, у Аустралији 1973. основала браћа Ангус и Малком Јанг. Идеју за име бенда добили су када су на шиваћој машини њихове сестре Маргарет, видели иницијале АС/DC - скраћеницу за alternating current/direct current (наизменична струја/једносмерна струја). Иако их сматрају (или су их током времена сматрали) хард рок, хеви метал, панк рок... групом, они су за себе увекговорили да свирају "рокенрол". Једна улица у Леганесу, предграђу Мадрида и једна улица у Мелбурну носе имена по овом бенду. Више о њима можете наћи на званичном сајту, а можете их гледати на званичном You Tube каналу.



Лого који је 1977. године дизајнирао Џерард Хуерта

Песма за данас је You shook me all night long. Написали су је Ангус, Малком Јанг и Брајан Џонсон и то је прва песма коју су урадили заједно. Џонсон је рекао да је инспирацију добио док је гледао слике американки, а She was a fast machine, she kept her motor clean је написао пошто је схватио колико су жене и аутомобили слични - "иду брзо, изневере те, али те увек поново учине срећним када видиш нови модел". Песма је са албума Back in black из 1980. године, њиховог седмог студијског албума и првог са певачем Брајаном Џонсоном. Ово је други најпродаванији албум икада (49 милиона копија), најуспешнији албум бенда АС/DC, а посвећен је преминулом првом певачу Бону Скоту.

10 април, 2011

John Lee Hooker - One bourbon, one scotch, one beer

Песму One bourbon, one scotch, one beer је написао и компоновао Руди Тумбс, за америчког ритам и блуз певача и пијанисту Ејмоса Милбурна, који ју је снимио и објавио 1953. године. Најпознатије (и најпопуларније) обраде снимили су Џон Ли Хукер, 1966. и Џорџ Торогуд, 1977. године.

Коментар на ову песме (а можда је у питању само искуство) једног корисника You Tube-а: "one bourbon, one scotch, one beer, another scotch, 2 more beers, one more bourbon, one half of a beer, one puke, the other half of the beer, then another scotch, one more puke, one unprotected sex with a stranger, one walk home which you don't remember, 10 hours of sleep with shoes and jacket on the couch, two aspirins, one stupid excuse, one divorce."

Један бурбон, један скоч и једно пиво

Песма за данас је верзија Џонa Ли Хукерa (1917 - 2001) америчкog блуз певачa, гитаристe и композиторa. Објављена је 1966. године на његовом албуму The real folk blues.

09 април, 2011

Scott Joplinn - The Entertainer

Скот Џоплин (1867 - 1917) био је амерички композитор и пијаниста, пионир музичког стила регтајм. Почео је да се бави музиком крајем осамдесетих година деветнаестог века, а први хит написао је 1899. године. Осим регтајм композиција компоновао је и две опере. Убрзо после његове смрти популарност регтајма је преузела џез музика и ускоро се скоро нико није сећао музике Скота Џоплина. Све до седамдесетих година двадесетог века, када је његова музика поново откривена. Њеној популарности допринео је и филм Жаока из 1973. године у коме је коришћено неколико његових композиција.

Насловна страна нотне свесеке "Забављача" из 1902. године

The Entertainer (Забављач) композиција Скота Џоплина из 1902. године једна је од најпознатијих регтајм композиција, Џоплинов највећи "хит" и песма за данас. Ова песма у извођењу (уз малу адаптацију) Марвина Хамлиша коришћена је као главна тема филма Жаока. У САД камиони (комбији) у којима се продаје сладолед имају ову музику и већини американаца ова песма је асоцијација за сладолед.

08 април, 2011

Led Zeppelin - Babe I'm gonna leave you

Led Zeppelin је била британска рок група, основана 1968. године. Гитариста Џими Пејџ, певач Роберт Плант, бубњар Џон Бонам и басиста Џон Пол Џонс чинили су једну од најуспешнијих и најутицајнијих група у историји популарне музике. Врло брзо су, захваљујући иновативном приступу музици, стекла бројне поклонике, обожаваоце и поштоваоце. Група се сматра пиониром хард рока и хеви метала, али су се у њеном звуку уочавају утицаји блуза, рокабилија, регеа, соула, фанка, џеза, келтске музике, индијске музике, фолка, попа, латино музике и кантрија. Престали су са радом 1980. године, након смрти бубњара Џона Бонама. Неколико пута су се окупили поново, а често је за бубњевима је био Џејсон, син оригиналног бубњара. О њима можете сазнати више на званичном сајту, а на званичном You Tube каналу их можете гледати и слушати.

Сваки симбол представља једног члана групе Led Zeppelin

Песма за данас је Babe I'm gonna leave you. Ову песму је написала Ен Бредон (тада позната као Ен Јохансон) крајем педесетих година двадесетог века. Око 1960. године она је песму извела уживо на једној радио станици. Песму је чула Џенет Смит, која је песму почела да изводи уживо. Једном концерту присуствовала је Џоан Баез која је замолила Џенет Смит да јој да снимке својих песама. Међу снимцима била је и Babe I'm gonna leave you коју је Баез почела да свира. Снимила ју је и објавила на свом албуму 1962. године. На том албуму није било написано које аутор песме. Пошто је Ен Бредон потврдила своје ауторство, Баез ју је на каснијим албумима потписала. 

Пејџ и Плант били су љубитељи Џоан Баез, па су одлучили да обраде ову песму и објаве је на свом првом албуму Led Zeppelin, али као и код Џоан Баез није био потписан аутор песме, све до осамдесетих година двадесетог века, од када потписују Ен Бредон. Прича се да је ову песму Пејџ свирао Планту када су се састали 1968. године, да би се договорили око оснивања нове групе.

07 април, 2011

Рибља чорба - Остаћу слободан (Riblja čorba - Ostaću slobodan)

Рибља чорба... О њима је већ писано овде.

Рибља чорба из доба албума Покварена машта и прљаве страсти

Песма за данас је Остаћу слободан, са албума Покварена машта и прљаве страсти, који је објављен 1981. године. Музику је компоновао Миша Алексић, а текст је написао Бора Чорба. Драган Кремер је у часопису Џубокс, број 108, о овој песми написао: "Из прве рок химна, више од Кућног савета. Певљивим рефреном и кључним истихом не може а да то не постане..."

06 април, 2011

Cliff Richard - Devil Woman

Клиф Ричард је енглески музичар рођен 1940. године. Каријеру је почео пре више од 50 година - 1958. На почетку је био бунтовни "рок енд рол" певач, са групом The Shadows је владао британском сценом пре Битлса - педесетих и почетком шездесетих година двадесетог века, да би касније прешао у поп музику... Више о њему овде.

Клиф Ричард

Песму за данас Devil Woman написали су Тери Бритен (музика) и Кристина Холмс (текст) која ју је и отпевала први пут. Клиф Ричард је ову песму објавио 1976. године и она је његов највећи хит у Америци и његова трећа најпродаванија песма. Детаље о овој песми можете наћи овде.

05 април, 2011

Engelbert Humperdinck - A Man Without Love

Енгелберт Хумпердинк је британски поп певач, рођен 1936. године као Арнолд Џорџ Дорси. Музичку каријеру започео је са седамнаест година. Прву песму снимио је 1958. године, али хитови, слава и популарност стижу од 1965. године, када је почео да сарађује са Гордоном Милсом, менаџером Тома Џонса. Милс му је предложио да за разлику од тада популарних кратких имена узме дугачко уметничко име - име немачког композитора из друге половине XIX и почетка XX века. Енгелберт (у преводу Анђелко) највише због анђеоског гласа. Уследили су велики успеси, а временом је добио надимак Краљ романтике. И даље је активан и тренутно је на турнеји. За мање од месец дана напуниће 75 година. Више о њему овде и овде.

Енгелберт Хумпердинк

Песма за данас је A Man Without Love из 1968. године. Музику су компоновали Данијел Пејс, Марио Панцери и Роберто Ливрађи, за песму Quando m'innamoro коју је на фестивалу Сан Ремо 1968. године извела Ана Идентићи. Текст на енглеском је написао Бери Менсон. Песма је коришћена у филму Џона Тортура из 2006. године Romance and Cigarettes.

04 април, 2011

КУД Идијоти - За тебе (KUD Idijoti - Za tebe)

КУД Идијоти (Културно уметничко друштво Идијоти) су панк састав из Пуле. Група је основана 1981. године када је гитариста Сале Веруда окупио момке одушевљене музиком Рамонса. Редовним наступима као предгрупа на концертима који су се одржавали у Пули су почели да стичу своје поклонике међу тадашњом омладином. тако је и њихов први албум из 1986. године, Легендарни у живо - концертни. Последњи албум објавили су 2001. године, али су веома активни, а нови албум је у припреми. Више о њима овде.

Лого групе

Песма за данас је За тебе, која се прво појавила на албуму Легендарни уживо, 1986, а као студијска верзија на албуму Тако је говорио Заратустра, 1990. године. Тридесет друга епизода стрипа Алан Форд, објављена 1972, а код нас 1986. године, има назив Quando Il Cuore Fa Bi-Bim Ba-Bam (Кад срце ради би-бам ба-бам). Има ли неке везе?

03 април, 2011

Кики Лесендрић - Како си лепа (Kiki Lesendrić - Kako si lepa)

Зоран „Кики“ Лесендрић је српски музичар, композитор и продуцент, рођен 1961. године у Београду. Најпознатији је по свом раду у групи Пилоти. Осим тога компоновао је песме за друге музичаре и за неколико филмова. Више о њему на званичном сајту.

Кики Лесендрић на Beer fest-у 2009. године

Песма за данас је Како си лепа, са првог соло албума Кикија Лесендрића Месец на вратима, који је изашао 2008. године. Музику је написао Кики Лесендрић, а текст Момчило Бајагић Бајага. Песма постоји и у верзији на енглеском језику.

02 април, 2011

Уральский народный хор - Уральская рябинушка

Јевгениј Родигин је руски композитор, рођен 1925. године у граду Чусовој на Уралским планинама. Песму за данас Уральска рябинушка компоновао је 1953. године, док је текст написао Михаил Пилипенко. Песма је постала веома популарна и толико певана да многи мисле да је у питању руска изворна народна песма.

Плодови Рябина на поштанској марки СССР из 1964. године

Дрво које се на руском зове Рябина припада биљкама из рода Sorbus, што би код нас биле или Оскоруша (Sorbus domestica) или Јаребика (Sorbus aucaparia). Текст песме говори о младој девојци која се обраћа расцветалом дрвету и тражи савет коме да поклони срце - стругару или ковачу, јер "ни у чему нису слични, обојица су добри". Ово је Уральская рябинушка у извођењу Уралског руског народног хора из, највероватније 1960. године.

01 април, 2011

Булдожер - Живот, то је феферон (Buldožer - Život to je feferon)

Булдожер је југословенска и словеначка прогресив рок група основана у Љубљани 1975. године. Били су симбол за бунт и провокацију. Своју музику, а нарочито наступе уживо комбиновали су са хумором у стилу Френка Запе. Од средине осамдесетих година двадесетог века постају све мање активни, али се званично никада нису распали. Након дугогодишње паузе поново су се окупили 2006. године.

Пљуни истини у очи

Песма за данас је А2 са њиховог првог албума Пљуни истини у очи из 1975. године. Музику и текст написао је Марко Брецељ. Живот, то је феферон.

Talking heads - Psycho killer

31. 03. 2011

Talking Heads је био амерички рок бенд из Њујорка који је постојао од 1974. до 1991. године. Њихов музички стил је "нови талас" комбинован са панк-роком, фанком, поп музиком... Бенд Radiohead добио је име по њиховој песми Radio head из 1986. године. Више о њима овде.


Песма за данас је Psycho Killer, Б4 са њиховог првог албума Talking Heads: 77 из 1977. године. Написали су је Дејвид Бирн, Крис Франц и Тина Вејмаут две године раније. Инспирисана је ликом Нормана Бејтса из Хичкоковог филма Психо,а речи песме као да представљају мисли серисјког убице. Дејвид Бирн је рекао да је покушао да напише песму у стилу Алиса Купера и да није веровао да ће ова песма бити толики хит.